GP Austrálie: Kvalifikace

19. března 2016 v 8:41 | šárka |  Grand Prix
První část

Máme za sebou první letošní kvalifikaci a také první kvalifikaci nového formátu. To mělo za následek, že hned od první vteřiny kvalifikace jsme měli plnou trat. A první čekající ve frontě na rozsvícení zeleného světla nebyl Manor ale Lewis Hamilton.

V prvním kole hned udělal Nico rosberg chybu, Grosjean také a oba se ocitli na dně tabulky, ale tady byl čas ještě na jeden pokus a oba poskočili na bezpečná místa. V ohrožení se ocitl Pasca Wehrlein, ten navíc odjel jen jediné měřené kolo, nevyužil svůj další pokus a zamířil do boxů, kde vůz odstavil. Takže právě on se stal tím historicky prvním vypadávajícím. Ale stejně jako Pascal zůstal po prvním pokusu v garáží i Rio Haryanto, ten měl druhý nejhorší čas, to znamenal že vypadl hned po Pascalovi.


Proč je Lewis osamocen? Protože to ostatní už dávno vzdali!


Pak se zachraňoval Gutierrez, ten na trati ale svůj čas už vylepšit nedokázal a stal se dalším vypadávajícím. Dále přišel na řadu Grosejan, ani on se nedokázal zlepšit. Další čas na vypadnutí měl Kvyat, když však běžel jeho čas na zlepšení, už byl dávno z vozu venku a odcházel pryč z pitlane. Pak přišla řada na Felipeho Nasra, ani ten se nezlepšil a vypadl. Posledním kandidátem na vypadnutí z první skupiny byl Jolyon Palmer, a ten to dal! O postup do další části kvalifikace tak připravil svého kamaráda Marcuse Ericssona.

Takže ani nový formát kvalifikace příliš pořadí nezměnil, vypadly oba Manory, oba Haasy, Kvyant, ale ten měl možná nějaké problémy, a oba Saubery. Naopak k postupu si mohly gratulovat Renaulty

Druhá část

Do druhé části kvalifikace jako první vyrazil Nico Rosberg, následovaný Ferrari, Renaulty vyjely pozdě a doplatily na to. Staly se prvními kandidáty na vypadnutí, nejdříve proto, že neměly žádný čas, a pak byly nejpomalejší, jako první vypadl Magnussen a dalším v ohrožení se stal Palmer. Ten své kolo odjel,ale nezlepšil se. Přišel na řadu Button,ale ten byl v té době již v garáži a zrovna vylézal z auta. Ten kdo o svou záchranu bojoval byl Carlos Sainze, a dokázal to ! A navíc v kvalifikace vystrčil Fernanda Alonsa. Pak bojoval Hulkenberg, ten se zachránil velmi rychle a přišel čas ohrožení pro Bottase, ten vypadl. A opět přešlo ohrožený na Hulkenberga, ten to už pro tentokrát nezvádl,další na seznamu byl Pérez, ale ten již byl v té době v boxech. Tak v poklidu skončila druhá část kvalifikace.

Vypadli tedy oba Renaulty oba McLaren, Bottas a obě Force Indie. Naopak do třetí části kvalifikace se probojovali obě Toro Rosso, Daniel Ricciardo , Felipe Massa, Ferrari a Mercedesy

Třetí část

Ve třetí části se jako první v ohrožený ocitl Daniel Ricciardo, ten už se zlepšit nedokázal a domácí miláček tak bude startoval osmý. Pak přišla řada na Sainze, ale tomu se také zachránit nepovedlo, a bude startovat ze sedmého místa. Dále přišel na řadu Massa, ale ten byl již v boxech, takže šesté místo. V boxech byl už i Verstappen, takže místo páté, ale uznejte startovat bude hned za oběma Ferrari a Mercedesy, to je super výsledek!

Ze čtvrté pozice se snažil dostat Rosberg, Ferrari předním už nejezdilo, oba piloti v rudém byli už z auta venku, a Rosberg to dal, dostal se na druhé místo za Lewise Hamiltona! Navíc, když už jezdci Ferrari svůj čas na zlepšení nevyužili, mělo přijít finále mezi piloty Mercedesu. Ale to také nepřišlo, i piloti Mercedesu totiž opustili své vozy, i když byl čas ještě na tři měřená kola. Takže žádné vzrušující finále mezi prvníma dvěma, jak plánovali tvůrci kvalifikace, se nekonalo.Co říct k novému formátu kvalifikace? Určitě je zábavný, ale možná až příliš náročný, je opravdu třeba celou tu hodinu držet pozornost. A navíc já jsem toho názoru, že kvalifikace tu není za účelem pobavit, ale rozhodnout o postavení na startovním roštu. Nevypadá to ale, že by nový formát kvalifikace ovlivnil rozložení na startovním roštu (což považuji za dobře), ale je zajímavé, jak valná většina týmových kolegů vypadla hned za sebou, stalo se tak hned u osmy týmů.

Co se týče rozložení sil, vypadá to, že od loňska nedošlo k žádným změnám, a u nováčků zase k žádným překvapením. Nejhorší Manor, pak Hass, k nim Sauber a po nich Renault, přesně takto jsem to očekávala. McLareny se sice od loňska výrazně zlepšili, ale žádný zázrak to také není. Na špici jsme začali tam kde jsme loni skončili. Co bych pod dnešku vyzdvihla jsou výkony Toro Rosso, Carlos Sainz skončil na hezkém sedmém místě před Red Bully a Max Verstappen dokonce pátý, jak už jsem psala překonaly ho je Ferrari a Mercedesy !!!

Teď když čtu reakce lidí, nelíbí se jim ono nekonané finále. Mě vůbec nepřekvapuje, jak to dopadlo. To je poučka, která se bere snad již na první přednášce naší školy. Lidi se nikdy nebudou chovat tak jak si naplánujete, takže čím víc budete něco plánovat, tím odlišnější bude výsledek. Já se tedy tvůrcům kvalifikace jen směju, nějak jim to dramatické finále nevyšlo, ač v minulosti jsme ho bývali svědky pravidelně. Jen doufám, že kvuli tomu nepřijdou s dalšími naříženími, která by dala jezdcům povinnost do jejich posledního pokusu vyjet.

PS: Dnes ještě plánuji sepsat článek, kde se více rozepíšu o mém názoru na nový formát kvalifikace

 


Komentáře

1 Michal Michal | 19. března 2016 v 12:40 | Reagovat

S tím průběhem kvalifikace můžu být spokojený, ale nikoliv s tím formátem. To bylo vidět už v první části že to prostě nepůjde. A jak už jsem psal Ferrari mě naštvalo, protože já se opravdu nechci dívat na to jak Ferrari bude někomu uhýbat. Ještě mě zaskočilo to pokvalifikační focení. Na kterém byl Hamilton sám, respektive ti dva tam byli před ním. Očividně pracovníci FIA vůbec nevěděli kde ti jezdci jsou. A ta jeho cesta v tom autě skrz boxy když Vettel jde pěšky byla taky divná. Mám dokonce podezření že za to focení by mohla být pokuta, ovšem tentokrát pro ty lidi z FIA, protože tu situaci nezvládli. Ze sportovního hlediska mě překvapil Mclaren a Verstapen ale z něj radost nemám, takhle mladý kluk v první zatáčce hned za Ferrari.

2 šárka šárka | Web | 19. března 2016 v 13:56 | Reagovat

jako jo, spousta organizačních věcí se nepovedla, ale z toho bych si těžkou hlavu nedělala, zase o tolik nejde :-D

To se bojíš že vás Max sestřelí nebo porazí? :-D

3 Michal Michal | 19. března 2016 v 15:31 | Reagovat

[2]: Obě varianty jsou možné. :-D  Ale myslím že budeme rychlejší, takže spíš to že nás sestřelí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
__flashReplacement__