Představení: Stoffel Vandoorne

3. dubna 2016 v 13:24 | šárka |  Formule 1
Stoffel se narodil 26. března 1992 v Belgickém měste Kortrijk. Na motokárách začal závodit v šesti letech a poté co se stal světovým vicešampionem přestoupil v roce 2010 do formulového závodění. Nejdříve začal v Eurocupu F4, kde se stal hned napoprvé šampionem.

V roce 2011 přestoupil do World series by Renault, konkrétně tedy do Eurocupu Formule Renault 2.0. Tam ve své nováčkovské sezóně skončil pátý, ale to hlavní přišlo v sezóně 2012, kdy v sérii zůstal. Tenkrát prokázal svůj velký talent, když bojoval o titul s Daniilem Kvyatem, toho v posledním závodě porazil a stal se Šampionem.

To vedlo ke dvěma věcem, zaprvé se stal členem juniorského programu McLarnu a zadruhé přestoupil v rámci World series by Renault do vyšší série Formule Renault 3.5. Tam šampioni přecházející z FR 2.0 vždy ukazovali velké věci, takže se čekalo, co předvede Stoffel. A ten rozhodně nezklamal. Se zkušeným Kevinem Magnussenem bojoval o titul. V sezóně dokázal čtyřikrát zvítězit, k tomu přidal dalších 6 pódiových umístění. Celkově skončil druhý.


Byl to divný kluk....


Pro sezónu 2014 však ve Formuli Renault nezůstal, aby dotáhl svou bitvu do vítězného konce a přestoupil do GP2 ke stáji ART. Tenkrát bylo GP2 již v období, kdy šanci na výhru měli jen zkušení piloti (kvuli lepší znalosti pneumatik), nováčci byli téměř bez šance. A právě zde se projevila Stoffelova výjimečnost. O titul sice bojovali zkušení matadoři Jolyon Palmer a Felipe Nasr, ale Stoffel dokázal do GP2 přinést svěží vítr, a čtyřikrát nad nimi zvítězit (vyhrál dokonce hned ve svém prvním závodě!!!) jako bonus pak v celkovém pořadí překonal i Felipe Nasra a skončil jako vicešampion

Do roku 2015 nastupoval už jako hlavní favorit. A svou roly potvrzoval od prvního závodu. V sezóně sedmkrát zvítězil a k tomu přidal dalších 9 pódiových umístnění. Stal se nejúspěšnějším pilotem historie, když překonal skoro všechny rekordy. Zde jsou nejdůležitější z nich:

Největší počet vítězství v jedné sezóně: 7
Největší počet pódiových umístění v jedné sezóně: 16
Největší počet vítězství za působení v GP2: 11
Největší počet pódiových umístění za působení v GP2: 26
Největší zisk pole positions za působení v GP2:8

A nutno si uvědomit, že Stoffel strávil v GP2 jen 2 sezóny, třeba předchozí šampion Jolyon Palmer tam byl sezóny 4.
O to smutnější bylo, když se pro Stoffela nenašla závodní sedačka ve formuli 1 pro sezónu 2016, a tak musel zamířit do japonské Super Formule. Ale ještě než stihl odjet jediný závod, se na něj v Alonsově smůle usmálo štěstí a dnes si odbyde svůj zasloužený debut v královně motorsportu.

Nějaké zajímavosti o něm: Lidé v McLarenu mu říkaj zkráceně Stoff. Když nemusí trénovat, tak volný čas nejraději tráví s přáteli. Moc se nezajímá o hudbu (to máme společné :D), má rád seriál Útěk z vězení. Jako správný Belgičan miluje čokoládu. Je jedináček. Jako malý si přál psa, ale rodiče mu to nedovolili. Nemá přítelkyni, ale má jistou nejlepší kamarádku Angelique (ta je také závodnice) a kvuli jejich "friendzone" jsou častým terčem vtípků. Takže kdo ví, třeba se Stoffel jednou osmělý a nakonec z ní přítelkyně bude :P


Ale ze začátku možná jen stydlivý...

Já Stoffela v jeho závodní kariéře potkávala od roku 2012, tedy od jeho působení ve formuli renault 2.0. Byla jsem si i u toho, když se v Barceloně stal Šampinem. Již tenkrát jsme ho všichni považovali za talent s velkou budoucností.

V sezóně 2013 jezdil ve FR 3.5, a tento rok jsem i já s touto sérií strávila skoro celou sezónu. Stoffel byl hned od začátku přední jezdec, ale já se jako vždy spíše zajímala o jezdce zadní :D Takže jsem se Stoffelem do kontaktu moc nepřicházela. Jen si pamatuju jak jsem si ho šla jednou vyfotit při autogramiádě, a překvapilo mě, že je nějaký divný. Tak jsem ho od té doby už raději nevyhledávala.

V sezóně 2014 přestoupil do GP2, kde jsem byla i já, a měla jsem ho tam možnost poznat trochu blíže. A zjistila jsem, že je to dost plachý kluk, ale jinak tenkrát ještě žádná hvězda nebyl, a zdál se mi docela fajn. Do roku 2015 už nastupoval jako hlavní favorit, pochytil hvězdné manýry a stal se dost namyšlený. Já mám s ním jen jednu zkušenost: po GP Monaka jsme letěli do Bruselu stejným letadlem, tak jsem se s ním v odletovce pokoušela prohodit pár slov (něco ve smyslu "jé nazdar, my letíme stejným letadlem"¨) ale on na mě byl tak hnusný, že jsem uraženě odešla. A asi se zastyděl i sám před sebou, protože od té doby mě začal zdravit a byla jsem snad jediná osoba na světě, které se na fotkách usmívá :D

Ale cením si toho, že létá nízkonákladovkama ještě k tomu v ekonomické třídě :D

Stoffela jsem také zažila opilého na afterparty po sezóně, bylo to sice o dost lepší než obvykle, ale do takového Ocona (který slavil titul GP3), měl stejně hodně daleko.

Teď jsem z jeho šance v F1 vážně nadšená. A doufám, že od příští sezóny bude jezdit v McLarenu pravidelně. Myslím, že svou povahu je to přesně ten typ jezdce, který se do McLarenu hodí.


Víte kolik mi dal tehle úsměv práce? :D
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
__flashReplacement__